fbpx

אתר הבית של חולי CML

מפגש מםפר27 -ספטמבר 2003

ב"ה

                                                  ד` באלול  תשס"ג          

                                                  3  ספטמבר    ‏2003‏  

 

קבוצת התמיכה הארצית לחולי CMLנפגשת אחת לחודש, בכל יום ד` הראשון בחודש בשעות 16:00 18:00 בביה"ס לאחיות בביה"ח "לניאדו" בנתניה.

הפגישות הבאות יערכו בתאריכים 1.10.03 ו 5.11.03 . 

בפגישה הבאה בחודש אוקטובר ניקח פסק זמן מ- CMLונערוך סדנת צחוק והומור בהנחייתו של שלום גלזר. אנו נלמד איך להתבונן על אירועים קשים וטרגיים שאנו חווים בחיינו מנקודת מבט שונה של הומור עצמי.

מחוות דעת שקיבלתי מאנשים שהשתתפו בסדנה הנושא מאוד מעניין ומועבר בצורה אטרקטיבית.

בפגישה לאחר מכן בחודש נובמבר נארח את דר` יוסי אדיר,פסיכולוג קליני מביה"ח תל השומר. פרטים על הנושא יינתנו בסיכום הבא.   

 

בפגישה האחרונה היה לנו את הכבוד והעונג לארח את פרופ` סלבין מנהל מח` השתלות מח עצם בביה"ח הדסה עין כרם. פרופ` סלבין הינו מומחה בעל שם עולמי בתחומו ואכן הרצאתו ריתקה את כל המשתתפים ומגוון הנושאים שעלו לדיון היה נרחב מאוד כפי שאנסה לתאר. הדיון והשאלות נמשכו זמן רב הרבה מעל המתוכנן עד שבסביבות השעה 18.40

נאלצתי לקטוע את הדיון המעניין. אין ספק שמי שלא הגיע הפסיד חוויה מיוחדת במינה .

פרופ` סלבין התחיל את ההרצאה עם הגליבק . גם לדעתו הגליבק הינו פריצת דרך היסטורית באונקולוגיה וכתוצאה מכך יש היום הרבה חברות ביו-טכנולוגיות שמנסות לחקות אותו ולפתח מוצרים דומים.

ההפתעה הראשונה שזרק פרופ` סלבין היא שלמעשה הגליבק בחיתוליו הראשונים נולד בארץ. חוקר בשם אלכס לויצקי היה בין יוזמי הרעיון של חומר דומה לגליבק לפני כ- 15 שנה,אבל בגלל חוסר תקציב של מספר אלפי דולרים לטכנאי מעבדה הופסקה עבודת המחקר ,זהו צעד שפרופ` סלבין מצר עליו מאוד עד היום. 

 

כל סרטן מתחיל כנראה בתא ממאיר בודד שמתרבה וזה אומר שכדי לרפא סרטן צריך להשמיד את כל התאים הנגועים עד הסוף ,אחרת מה שמתבצע הוא רק השבת המחלה לאחור.

כהכנה להשתלה משתמשים כמובן בטיפול כימותרפי . טיפול זה הורג בעיקר תאים סרטניים, כי הם נמצאים בשלב חלוקה, אבל בנוסף הוא פוגע גם בתאים בריאים. הטיפולים הקשים שעשו לחולים כהכנה להשתלה גרם לכך שהרבה חולים מתו כתוצאה מההשתלה ולא מהמחלה עצמה. כאן עבר פרופ` סלבין לתאר את שיטת ה DLIשפותחה בהדסה. השיטה נוסתה לראשונה על ילד שעבר השתלה מלאה מאחותו ולמרות זאת המחלה חזרה אחרי כחודשיים עם גידולים קשים בראש ובצוואר . בהדסה פותחה אז תיאוריה חדשה שמבוססת על העובדה שאי אפשר להעביר סרטן מאדם חולה לאדם בריא כי מערכת החיסון של האדם הבריא תתקוף ותחסל את התאים הסרטניים,עד האחרון שבהם. מזה לומדים כי מערכת החיסון של האדם הבריא היא האונקולוג הטוב ביותר בתבל. אז נולד הרעיון לקחת תאים של מנגנון החיסון של אדם בריא {תאים לבנים} ולתת לחולה. זה נושא בעייתי כי התאים של המושתל תוקפים את הלימפוציטים המושתלים וכדי לפתור בעיה זו גילו במעבדה שאם משתילים מח עצם לחולה אפשר בהמשך להשתיל גם חלקים נוספים מהתורם למושתל בלי שהם יידחו. כהמשך לרעיון זה לקחו את הילד החולה שעבר השתלת מח עצם מאחותו והזריקו לו 6 פעמים מזרק של דם מאחותו. להפתעת כולם הגידולים במצח ובגרון נעלמו תוך כ- 6 שבועות והילד הבריא לחלוטין וחי עד היום בריא ונקי מהמחלה. זהו המקרה הראשון בעולם שהבריא כתוצאה מטיפול ב- DLI{הזרקת לימפוציטים מהתורם}, וכיום יש בעולם אלפי אנשים חיים שהבריאו כתוצאה מתהליך זה שעברו . בהדסה לבד עברו כ- 600 איש תהליך כזה. ה- DLIעובד בצורה הטובה ביותר על חולי CML, שמגיבים טוב יותר מכל יתר סוגי הלוקימיה. 90% מחולי CMLמגיבים טוב ל DLIאחרי השתלה שנכשלה. יש היום יותר מעשרה חולים שחיים מעל 10 שנים נקיים ובריאים לגמרי מהמחלה כתוצאה מ DLI.

בהמשך הניסיונות לשיפור התהליך ניסו לפתח שיטה להפוך את תאי ה – Tשל התורם ליותר יעילים.כיום אפשר לשפעל את התאים הנ"ל , לגרום להם להיות תוקפניים יותר אל התאים הלוקימים של המושתל.

חיסון– כמו שנותנים לאדם בריא חיסון לטטנוס או לפוליו ואז הוא מחוסן מפני המחלה עצמה ההגיון אומר שחיסון תאים לבנים של אדם בריא בתאים סרטניים יכול להפוך אותם לקילרים חזקים יותר. חוקי ועדת הלסינקי לא מאפשרים לבצע ניסוי של חיסון אדם בריא בתאים סרטניים,ולכן מנסים לעשות זאת בתנאי מעבדה.

ההמשך לפיתוח השיטה היה לנסות ולהוריד את רמת הטיפול המקדים להשתלה, להוריד את עוצמת הדיכוי למינימום ואז לתת ללימפוציטים של התורם לעשות את העבודה ולהרוג את התאים הסרטניים. כך פותח מה שנקרא היום מיני השתלה. היתרון הגדול שלה הוא שבמקרים קלים אפשר לעשות אותה בלי אשפוז בכלל.

בנוסף שיעור התמותה מהשתלה עצמה אצל אנשים מבוגרים יותר היה

60% – 40% ואצל צעירים יותר עד 20% .         

שיעור זה ירד במיני השתלה לרמות של 4% – 2 בלבד. שינוי דרמטי בתוצאות המידיות. כמו כן מתאפשר היום להשתיל אנשים מבוגרים כמעט בלי הגבלת גיל במיני השתלה. פרופ` סלבין סיפר על חולה בן 76  שעבר השתלה כזו. שיפור השיטה נמשך בהתמדה והיום עושים השתלת מיני עם רמות הכנה נמוכות עוד יותר שכוללות אשפוז של יום אחד בלבד בבית החולים.

מה חדש היום 

 מכיוון שהוכח כבר ש CMLאפשר לרפא בעזרת טיפול אימיונולוגי נשאלת השאלה האם אפשר לרפא CMLבלי השתלה. היה נפלא אם יכולנו ללמד את תאי החיסון של החולה להרוג את התאים הממאירים שבגופו. אם מנגנון החיסון נפגע הסיכויים לחלות בסרטן גבוהים יותר. הבעיה של חולה CMLהיא שמערכת החיסון שלו לא מזהה את התאים החולים שלו כאויב ולא משמידה אותם. פרופ` סלבין התחיל כעת בניסוי חדש שעדיין נמצא בשלביו הראשונים ובו הוא מנסה לגרום למערכת החיסון של חולה CMLלהשמיד את התאים החולים שלו. פרטי הניסוי שנמסרו בהרצאה עדיין חסויים ולא לפרסום ולכן לא אפרט אותם כאן.

בכל מקרה לצורך ביצוע הניסוי שיימשך מספר שנים זקוק פרופ` סלבין לדם מחולי CML. פרופ` סלבין ביקש מחולי CMLשלא נמצאים ברמיסיה ושעדיין יש להם תאי פילדלפיה ברמות של כמה עשרות אחוזים לבוא ולתרום דם לצורך הניסוי. אני מצטרף בחום רב לקריאתו זו וממליץ לכל חולה שמתאים ליצור קשר עם המחלקה של פרופ` סלבין

בטל: 6430208 – 02 , ולתאם את דרך העברת הדם לניסוי.

בנוסף ביקש פרופ` סלבין מחולים שעשו איסוף תאים בעבר שברובו הוא 100% תאי פילדלפיה ,לאשר לביה"ח בו נמצא הדם במקפיא,לתרום אותו לצורך הניסוי . כאן אבקש להוסיף,כי דם זה הינו סוג של ביטוח לכל חולה ולמרות שהסיכוי לשימוש עתידי בו יכול להיות נמוך אני ממליץ לכל חולה לבדוק מול הרופא המטפל שלו אם הוא ממליץ לתרום דם זה.

בהזדמנות זו תודה מכל הלב לפרופ` סלבין על שלוש שעות מרתקות ומעניינות ועל שמצא את הזמן לבוא ולשתף אותנו בסודות שמאחורי הקלעים.       

חדשות ועידכונים מהקבוצה

 

רייניץ בנימין–ברצוני להעביר שוב לבנימין את תנחומינו על הירצחם של אחיו ובן אחיו בפיגוע הקשה האחרון שהיה בירושלים. לבנימין וסלובי אחותו שמלווה את הקבוצה בביה"ח לניאדו, שלא תדעו עוד צער.  

שמיל בכר– שמיל הודיע לנו שהוא נכנס בתחילת אוקטובר להשתלת מח עצם בביה"ח איכילוב. אנו מאחלים לו החלמה מהירה וקלה וריפוי מלא של המחלה. 

בר דוד חנה ויאיר–  אנו משתתפים בשמחתם של משפחת בר דוד שחיתנה בשעה טובה את בתם. בירכת מזל טוב לזוג הצעיר.

 

אנו מקדמים בברכה את החברים החדשים שהצטרפו לקבוצה: לייפר דמיטרי,ראבי מוחמד,בני סלע,ללי פרליס, חדד אשר ואליעזר אהרון – שלום .

אני מקווה שבפגישה הבאה יהיה קצת זמן פנוי להתוודע אליהם יותר מקרוב ולשמוע את סיפורם האישי.

 

תוכנית טלוויזיה על CML– בחודש שעבר צולמה תוכנית טלוויזיה בנושא CML,

במסגרת תוכנית רפואה בהנחייתו של פרופ` רחמילביץ`.

התוכנית משודרת כל שבת בצהריים בשעה 12.30 בערוץ 33 בתוכנית השתתפו בנוסף דר` פיה רענני,היועצת הרפואית של קבוצתנו ו – 2 חולי CMLמביה"ח שיבא. איני יודע מתי תשודר התוכנית אבל כדאי לעקוב בשבתות.

 

מפגש רפואי בנושא CMLבביה"ח שיבא מתארגן בקרוב מפגש רפואי עם חולים ורופאים בנושא CML. דר` רענני תמלא תפקיד חשוב בארגון המפגש. עדיין אין תאריך סופי וכשנדע אמליץ לכם בחום על השתתפות.     

 

אני רוצה בהזדמנות זו לאחל לכולם חג ראש השנה שמח והרבה בריאות.    

 

נשמח לראותכם בפגישה הבאה באוקטובר

 

אל תתנו לתקווה לברוח מליבכם

 

 

 

 

 

 

 

לפרטים, שאלות ולאישור השתתפות, אנא צרו קשר עם:

באנגלית:     דבורה גולדשטיין             בעברית: שרף גיורא

טלפון:        09-8355746                   טלפון:    09-8348498

נייד:          053-619291                   נייד:            051-516690

דואר אלקטרוני:                            דואר אלקטרוני:

 

 

דפים

יצירת קשר

© 2021, כל הזכויות שמורות ל- עמותת חולי CML בישראל